Vajina Daraltma Ameliyatı

  Vajina daraltma tıbbi ismiyle vajinoplasti genişlemiş vajinanın daraltılması veya sıkılaştırılmasına yönelik vajinal estetik operasyonudur. Günümüzde estetik iyileştirme amaçlı tıbbi operasyonlar oldukça popülerleşmiştir. Genital estetik operasyonlar da teknolojinin ilerlemesi ile artık tercih edilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı sadece estetik kaygılarla değil fonksiyonel iyileştirme için de uygulanmaktadır. Vajinanın genişlemesi gaz ve idrar kaçırma gibi sorunların yanı sıra cinsel hayattan zevk alamama gibi problemlere de sebep olabilir. Vajinanın daraltılmasıyla bu sorunlar çözümlenebilir. Vajina daraltmayla ilgili detaylı bilgi olmak için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vajina Genişlemesi Nedir?

  Vajina normalde 2 cm genişliğindedir ve elastik bir yapıya sahiptir. Vajinanın genişleme miktarı ise hastanın yaşadığı durum, yapısal yatkınlığı gibi farklılıklar ile değişim gösterir. Zamanla elastikiyetini kaybeden vajina travmatik doğum, yaşlanma, genetik yatkınlık veya dokusal zayıflık sebepleri ile genişleyip sıkılığını kaybedebilir. Özellikle komplike doğum sırasında oluşan yırtıklar ve doğumu kolaylaştırmak için yapılan cerrahi kesiklerin başarısız tedavisi vajinal genişlemeye sebep olur. Diğer yandan vajinal genişleme bölgede yaşanan başarısız bir operasyon geçmişi ya da kürtaj sebebiyle de görülebilir.

  Vajina Genişlemesi Hangi Sorunlara Yol Açar?

  Vajinanın normalden fazla genişlemesi fonksiyonel ve psikolojik problemlere sebep olabilmektedir.

  • Vajinal enfeksiyonlar: Vajina yapısının genişlemesi enfeksiyon kapma riskini ve enfeksiyonların tekrarlamasına neden olmaktadır.
  • Özgüvensizlik ve stres: Vajinanın genişlemesi estetik görüntüye zarar verdiğinden kadınlar deformasyon sebebiyle partner karşısında huzursuz ve özgüvensiz hissedebilir.
  • Cinsel ilişki sırasında anormal sesler: Bollaşmış vajina cinsel ilişki sırasında garip seslerin çıkmasına neden olabilir.
  • Cinsel ilişkiden zevk alamama : Vajinanın fazla bollaşması erkek genital organını kavrayamadığı için karşılıklı cinsel hissizliğe sebep olmaktadır. Bu sebeple partnerlerin ikisi de cinsel ilişkiden haz alamamaktadır.
  • İdrar ve gaz kaçırma: Günlük hayatı zorlaştıran bir durum olan idrar ve gaz kaçırma da vajinal genişleme sonrası ortaya çıkabilir.

  Vajina Daraltma Nedir?

  Özellikle cinsellik sorunları neden olan vajinal girişin genişlemesi vajina daraltma operasyonu ile çözümlenir. Vajina daraltma, elastikliğini kaybetmiş vajina yapısının sıkılaştırılmasını sağlar. Genital estetik operasyonları olarak kategorilenen vajina daraltma rekonstrüktif (yeniden yapılandırma) işlevi görmektedir. Vajinanın daraltılması ameliyat ve lazer ile uygulanabilir.

  Vajina daraltma ameliyatı cerrahi bir operasyondur. Bu ameliyat için sedasyon ve lokal anestezi yöntemleri kullanılır. Deforme olmuş, sarkmış, bollaşmış doku ameliyat ile alınarak vajina daraltılır. Fazla dokunun alınmasında genellikle arkadan atılan üçgen şeklindeki kesikler kullanılır. Deforme olmuş doku alındıktan sonra kalan doku vajinaya dikilir.

  Bağırsak, idrar torbası ve rahim sarkması gibi durumlarda da vajina daraltma ameliyatı uygundur. Bu ameliyat ile beraber labioplasti gibi başka genital estetik ameliyatları birleştirilebilir. Vajina daraltma ameliyatı 45 dakika sürerken başka cerrahi işlem olacaksa 90 dakikaya kadar uzayabilir.

  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Vajina daraltmanın diğer yolu ise lazer ile vajinanın iyileştirilmesine yönelik operasyondur. Vajinal rejuvenasyon olarak adlandırılan lazer ile vajina daraltmada cerrahi işlem uygulanmaz. Lazer ile vajina bölgesine ısı uygulanır. Bu ısı sayesinde vajinadaki kollajen yapısı güçlenerek vajinanın yenilenmesini ve iyileşmesini sağlar.

  Vajinanın önceden var olan elastikiyetini geri kazandıran bu yöntem birkaç tekrarda vajinanın istenen sıkılığa ulaşmasını sağlayabilir.  Bu tekrarlar vajinanın deforme oranına göre 1- 3 ay aralar ile uygulanır. Bu tedavi yöntemi ortalama 2 -3 sene arasında tamamlanabilir. Özellikle cinsel hayatta yaşanan sorunlar için tercih edilen lazer yöntemi daha komplike vajina genişlemelerinde tercih edilmez. Lazer yapılan bu operasyon ağrısız bir süreçtir.

  Vajina Daraltma Ameliyatı Ne Zaman Yapılabilir?

  Vajinadaki genişleme hastaya ve geçmişine göre değişiklik gösterir. İri bebek doğumu veya tekrarlayan doğumlar yapan kadınların vajina genişlemesi daha fazladır. Diğer yandan vajina normalde 2 cm yani 1-2 parmak girebilecek genişliktedir. Bu genişleme 3 ya da 4 parmak girebilecek boyuta ulaştığında vajina genişlemiştir.

  Doğum sonrası vajina daraltması için ise bir yıllık bekleme süresi gereklidir. Doğum sonrası vajina 15 cm kadar genişleyebildiğinden, azami genişlemenin kendini toparlaması için beklenir. Bu sayede, stabil genişlik üzerinden daraltma operasyonu yapılır.

  Vajinanın daraltılma miktarı genişleme miktarıyla doğru orantılıdır yani genişleme ne kadar fazla ise daraltmanın boyutu da o kadar fazla olur. Fazla deforme olmuş vajinalarda 7-8 cm kadar daraltma uygulanabilir.

  Vajina Daraltma Sonrası Gebelik ve Cinsellik Nasıl Olur?

  Hastalar eğer gebelik planı bulunuyorsa vajina daraltma operasyonu öncesi doktoruyla bu durumu paylaşmalıdır çünkü vajina daraltmadan sonra doğum ile genişleme tekrarlayabilir. Diğer yandan cinsel ilişki için vajinanın tamamen iyileşmesi beklenir. Bu durumda bir ay kadar cinsel ilişkiye ara vermek önemlidir. Vajina genişlemesinin yol açtığı orgazm olamama, cinsel duyarsızlık gibi sorunlar vajina daraltma ile çözümleneceğinden iyileşme süreci sonrası cinsel hayatın kalitesi artacaktır.

  Vajina Daraltma Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

  Vajina daraltma ameliyatı sonrası bir iki gün içinde gündelik hayata dönülse de operasyonun başarısı ve tıbbi risk yaşanmaması için dikkat edilmesi gerekenler;

  • Sauna, havuz kullanımı ve denize girme gibi aktivitelere 4-6 hafta boyunca ara verilmesi,
  • Enfeksiyon riskini azaltmak için bir süre ayakta duş alınması,
  • Genital bölgenin hijyeni ve kuruluğu konusunda dikkatli olunması,
  • Cinsel ilişkiye bir ay ara verilmesi,
  • Bir ay süresince ağır egzersizlerden kaçınılması şeklinde sıralanabilir. Vajina daraltma sonrası hafif vajinal kanama ve ağrı normaldir.

  Lazer ile vajina daraltma sürecinde ise ağrı ve acı görülmez, birkaç gün kanlı akıntı ve bir iki hafta açık renkli akıntı görülebilir. Bir haftadan sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

  Vajina Daraltma Fiyatları 2023

  Vajinanın yaşlanma, tekrarlayan veya travmatik doğumlar sebebiyle genişlemesi hasta açısından sorunlara yol açar. Bu sorunların giderilmesi için vajina daraltma ameliyatı veya lazer yöntemi uygulanır. Vajina daraltma sonrası hastanın cinsel ve günlük hayatta yaşadığı sorunlar giderilir. Vajina daraltma fiyatı hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.


  TurkishEnglishRussianArabicFrench
  Doktora Bağlan!