Kapalı Polip Ameliyatı

  Vücudun farklı bölgelerinde bulunabilen poliplerin cerrahi kesi olmadan çıkarılmasına kapalı polip ameliyatı denir. Polipler insan vücudundaki rahim, safra kesesi, bağırsak ve ses telleri gibi bölgelerde bulunan iyi huylu tümörlerdir. Polipler çoğu kez belirti vermediğinden farkedilmeyebilir. Boyutunun büyük olması, kanser riski taşıması veya gebeliğe engel olması gibi durumlarda tedavi edilmesi gerekebilir. Diğer yandan çoğunluğu doktor takibiyle kontrol altına alınır.

  Polip ameliyatları genellikle ameliyat kesisi olmadan kapalı yöntemle uygulanır. Rahimdeki poliplerin alınmasında histeroskopi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yazımız sayesinde kapalı polip ameliyatı hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgilendirme ve tedavi için Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Polip Nedir?

  Polip kanserleşme riskinin az olduğu bir iyi huylu tümör çeşididir. Genellikle rahim, rahim ağzı, safra kesesi ve bağırsak gibi bölgelerde bulunsa da çoğu polip belirti göstermez. Küçük yapıda olan polipler tıbbi anlamda rahatsızlığa sebep olmadan kendi kendiliğine iyileşebilir fakat bazı polipler hastaların sağlığında sorunlara neden olur. Boyutları büyüyen polipler rahimde bulunduğu zaman gebeliğe engel olabilir. Ayrıca çoğu zaman düzensiz kanamalara yol açabilirler. Diğer yandan kanser riski taşıyan polipler nadiren de olsa görülebilir.  Bu durumlarda poliplerin vücuttan çıkarılması için cerrahi işlem uygulanır.

  Polipler bulundukları bölgeye, boyuta veya yoğunluğa göre farklı belirtiler gösterebilir. Bağırsaktaki polipler sindirim ve boşaltım sisteminde sorunlara neden olurken, safra kesesi polipler karında ağrı, bulantı ve kusma gibi belirtiler ile kendini gösterir.

  Endometrial Polip ve Servikal Polip Nedir?

  Rahimde veya rahim ağzına bulunan bu polipler endometrial polip veya servikal polip olarak adlandırılır. Diğer polip türleri gibi servikal polipler de iyi huylu tümör oluşumlarıdır fakat bu yapıların rahim içerisinde büyümesi farklı sıkıntılara sebep olabilmektedir. Kanser riskine nadiren de olsa sebep olabilmektedir.

  Servikal Polipler Nasıl Teşhis Edilir?

  Polipler çoğunlukla semptom göstermeyen iyi huylu tümörler olduğundan, teşhisleri başka hastalıklar için yapılan tetkikler ile tespit edilir. Belirti gösteren rahim polipleri ise genellikle ultrason muayenesi ile ortaya çıkar. Ultrason dışında polipler:

  • HSG yani rahim filmi
  • Histeroskopi (Bu yöntem hem teşhis hem de tedavi amaçları ile kullanılabilmektedir.)
  • MR
  • SİS yöntemi olarak adlandırılan serum ile rahmin incelenmesi gibi tetkiklerle de tespit edilebilir.

  Kapalı Polip Ameliyatı Kararı Nasıl Alınır?

  Endometrial polipler hastanın hayat kalitesini düşüren sorunlara yol açacak hale gelirse veya belirli boyutun üzerindelerse, bu poliplerin alınması gerekebilir. Poliplerin ve hastanın kondisyonuna göre kapalı polip ameliyatı uygunsa polip alınması için histerostopik yöntem tercih edilir.Rahim ve rahim ağzında bulunan polipler:

  • Kısırlık (Gebe kalamama durumu)
  • Düşüklere sebep olması
  • Cinsel ilişkide ağrı
  • Adet kanamasının düzensizleşmesi, uzun sürede ve yoğun miktarda kanama gibi sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar sonucunda doktor takibiyle kendi kendine iyileşmeyen polipler için ameliyat kararı alınır.

  Rahim Polipleri Gebeliğe Nasıl Engel Olur?

  Polipler rahmin farklı bölgelerinde ve farklı miktarda bulunabilir. Bu değişime göre poliplerin semptomları da farklılaşır. Poliplerin düzensiz kanama oluşturması, embriyonun rahme tutunmasını engellemesi, döllenmeye ortam sağlamaması gibi etkileriyle polipler gebeliği önleyici bir hale gelebilir.

  Rahim Polipleri

  Histeroskopik Polip Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

  Uterus (rahim) bölgesinde yapılacak cerrahi işlemlerde açık ameliyattansa laparoskopik ve histeroskopik yöntemler tercih edilmektedir. Kapalı ameliyat yöntemi olan bu operasyonlarda büyük ameliyat kesikleri atılmadığı için daha güvenli işlemlerdir. Histeroskopi rahim içi yapışıklığı tedavisinde, miyom ve polip ameliyatlarında kullanılabilir.

  Ağrı eşiği düşük olan hastalarda anestezi ya da premedikasyon adı verilen önceden ağrı kesici verilmesi gibi medikal işlemler ile hasta ameliyata hazırlanır. Bazı hastalarda anestezi kullanılmaması da söz konusudur.

  Histeroskopi yönteminde cerrahi cihazlar vajinal yol ile rahim içerisine yerleştirilir. Bu cerrahi yöntemle histeroskop adlı cerrahi kameralar rahim içerisini incelemeye yarar. Histeroskop ucunda cerrahi kesici ve yakıcı kısım da bulunur, bu fonksiyon ile polipler çıkarılabilir.  Bu ameliyat ortalama 15 ile 20 dakika arası sürmektedir.

  Kapalı Polip Ameliyatı

  Histeroskopik Polip Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

  Vajinal yoldan cerrahi aletlerin yerleştirilmesiyle yapıldığı için bu ameliyat yönteminin enfeksiyon riski düşüktür. Hastalar işlemden birkaç saat sonra taburcu edilir. Operasyon sonrası iki veya üç gün lekelenme şeklinde vajinal kanama görülebilir. Kasıklarda hafif ağrı görülmesi normaldir.

  Kapalı Polip Ameliyatı Sonrası Cinsellik ve Gebelik Sakıncalı Mıdır?

  Servikal polipler cinsel hayatı zorlaştırır ve gebeliğe engel olabilir. Bunun yanı sıra kapalı polip ameliyatı sonrası cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrılar ve polip sebebiyle oluşan düşük veya kısırlık sorunları ortadan kalkar.

  Ameliyattan on gün sonra cinsel hayata dönülmesinde sakınca yoktur. Gebelik planlaması için de yapılan işleme göre değişmekle birlikte belirli bir süre beklenmesi sağlıklıdır.

  Kapalı Polip Ameliyatı Fiyatları

  Kapalı polip ameliyatı rahimde oluşan endometrial polip yapıların ameliyat kesisi olmaksızın alındığı cerrahi operasyondur. İyi huylu tümör yapısı olan polipler genellikle asemptomatiktir fakat büyük boyuta ulaşması veya çok sayıda olması durumunda sağlık sorunları yaratabilmektedir. Rahimde oluşan polipler kısırlık, tekrar eden düşükler, adet kanaması ve cinsel hayat ile alakalı problemler oluşturduğunda alınması gerekir. Bu tedavi için güvenli bir ameliyat yöntemi olan histeroskopi uygulanır.

  Histeroskopi vajinal yoldan girilerek yapılan bir kapalı ameliyat yöntemidir. Bu ameliyat sonrası iyileşme süreci genellikle kısa süreli ve sorunsuz geçer. Kapalı polip ameliyatı fiyatı ile alakalı detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.


  TurkishEnglishRussianArabicFrench
  Doktora Bağlan!