HPV Testi – Smear Testi

  HPV Testi – Smear Testi kadınlarda düzenli olarak uygulanması gereken tarama testleridir. Tüm dünyada en yaygın kanser türlerinden biri olan rahim ağzı kanserine karşı tarama imkânı sunan bu testler, hayat kurtarıcı bir niteliğe sahiptir. Kanseri daha oluşmadan tespit etmeyi sağlayan HPV testi ve smear testi, kanser öncesi lezyonların teşhis edilmesini sağlar. Bu sayede gerekli olan tıbbi müdahalelere erken safhalarda başvurulması mümkün olur.

  Human Papilloma Virüs (HPV), 200’e yakın çeşidi bulunan bir mikroorganizmadır. Cinsel yolla bulaşan bu virüsün bazı türleri, kadınlarda rahim ağzı kanserine; erkeklerde ise penis kanserine yol açabilir. HPV ile enfekte olunması durumunda hastalarda gözle görülür herhangi bir belirti ortaya çıkmayabilir. Düzenli uygulanan tarama testleri ise kanser öncüsü hücrelerin tespit edilmesini sağlar.

  Yazımızın devamında HPV ve smear testi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. HPV Testi – Smear Testi hakkında merak ettiğiniz tüm konular için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  HPV Nedir?

  Human Papilloma Virüs (HPV), cinsel yolla bulaşarak bireyleri enfekte eden bir mikroorganizmadır. Cilt teması ile kişiden kişiye geçer. Bu nedenle kondom kullanılması durumunda bile enfekte olma riski ortadan kalkmaz. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 50 yaşına kadar olan tüm bireylerin %85’i HPV ile enfektedir.

  200’e yakın türü bulunan HPV, temas edilen türüne bağlı olarak farklı şikâyetlere yol açabilir. Genital siğillere neden olabileceği gibi kansere de sebebiyet verebilir. Her yıl ortalama 500.000 kişide görülen rahim ağzı kanserinin temel sebebi de HPV’nin bazı türleridir.

  Smear Testi Nedir?

  Smear testi, rutin jinekolojik muayeneler esnasında başvurulan bir tarama testidir. Rahim ağzı kanserinin çok erken safhalarda tespit edilmesini mümkün kılar. 1930’lu yıllardan beri uygulanan bu test, oldukça güvenilir sonuçlara ulaşılmasını sağlar.

  Enfeksiyonlar, vajinadaki hücresel bozulmalar ve rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonları tespit etme imkânı veren Pap Smear testi, rahim kanserinin de erken teşhisine katkı sağlar. Kanseröz hücreler hakkındaki ilk bilgileri edinmemizi mümkün kılar. Düzenli jinekolojik muayeneye başvurmak ve hekimin önerdiği sürelerde smear testi yaptırmak, kanserin çok daha erken fark edilmesini sağladığı için hayat kurtarıcı bir niteliktedir.

  HPV Testi Nedir?

  HPV testi; rahim ağzı kanserine neden olma olasılığı yüksek olan HPV türleri ile enfekte olunup olunmadığını tespit etmeyi sağlayan tarama testidir. Test sonucunun pozitif çıkması kanser olunduğu anlamına gelmez. Ancak bununla birlikte sonucun pozitif olması kansere neden olma riski bulunan HPV virüsünün bünyenizde olduğuna işaret eder.

  HPV Tip 16 ve 18, rahim ağzı kanserine yol açma riski yüksek olan virüs türleridir. HPV tarama testi ile bu türlerle enfekte olunup olunmadığı tespit edilebilir. HPV ile enfekte olunmuş ise kanserin erken tanısının mümkün olacağı bir takip planı yapılabilir.

  HPV test sonucunda enfekte olunduğu tespit edilen hastalarda düzenli takip ve kolposkopik inceleme gibi seçeneklere başvurulabilir. Bu sayede olası bir kanser durumunun erken teşhis edilmesi ve gerekli tedavi planının başlatılması mümkün olur.

  HPV - Smear Testi

  Smear Testi Nasıl Yapılır?

  Smear testi, jinekolojik muayene esnasında yapılır. Hastalar muayene masasına alınır. Hastaya uygun pozisyon verildikten sonra vajinal duvarlar, spekulum yardımı ile aralanır. Bu sayede rahim ağzına ulaşılması mümkün olur. Serviks olarak da adlandırılan rahim ağzından bir fırça yardımı ile sürüntü alınır. 5-10 saniye gibi kısa bir sürede sürüntü alma işlemi tamamlanır.

  Smear testi, ağrısız ve acısı bir işlemdir. Vajinal duvarların aralanması için kullanılan spekulum, hafif bir baskı hissi yaratabilir.

  HPV Testi Nasıl Yapılır?

  HPV testi, genellikle smear testi ile beraber uygulanır. Steril, pamuklu çubukların kullanılması ile rahim ağzından sürüntü alınır. Hem HPV hem de smear testi için alınan örnekler, patolojik ve sitolojik incelemeye tabi tutulur.

  HPV Testi – Smear Testi Hangi Sıklıkta Yaptırılır?

  Tarama testlerinin sıklığı birçok faktöre göre değişebilir. Yaşınız, önceki test sonuçlarınız, ailedeki kanser öyküsü gibi etkenleri de değerlendirerek hekiminiz uygun olan sıklık konusunda size bilgi verecektir.

  Genel olarak baktığımızda HPV testi – Smear testi sıklığı:

  • 21-29 yaş arasında her üç yılda bir smear testi
  • 30 yaş ve üzerinde üç yılda bir smear testi ve 5 yılda bir HPV ile beraber smear testi
  • Daha önceki test sonuçları normal gelen 65 yaş üstü kişilerde test uygulaması sonlandırılabilir.

  HPV Testi – Smear Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  HPV veya smear testi yaptırmadan önce özel olarak uymanız gereken herhangi bir kural bulunmaz. Önceden smear testinden iki gün önce cinsel perhiz uygulanması önerilmekte beraber günümüzde bu durum ortadan kalkmıştır. Smear testi öncesinde cinsel ilişkiye girilmesinin test sonucu üzerinde herhangi bir etkisi bulunmaz. Cinsel birliktelik esnasında kullanılan kondom, kayganlaştırıcı veya krem gibi ürünler, test sonucunda herhangi bir hataya neden olmaz.

  Tarama testleri yapılacağı dönem regl kanaması yaşamıyor olmanız tercih sebebidir. Hafif kanama söz konusu olduğunda test uygulamak yine de mümkün olabilir. Ancak şiddetli adet kanaması yaşayan hastalarda testin regl bitiminden sonrasına bırakılması önerilir.

  HPV Testi – Smear Testi Fiyatları

  Rahim ağzı kanserine karşı son derece önemli olan tarama testleri, düzenli olarak uygulanmalıdır. Rutin jinekolojik muayenenin bir parçası olan HPV ve smear testleri sayesinde kanserin henüz başlamadan tespit edilmesi mümkün olur. HPV testi ve smear testi ücretleri, hastaneden hastaneye veya klinikten kliniğe değişebilir. HPV testi ve smear testi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.


  Doktora Bağlan!