Laparoskopi İstanbul

  Laparoskopi İstanbul; karın boşluğu ve pelvise oldukça küçük cerrahi kesiler yardımı ile ulaşılmasını sağlayan bir tanı ve tedavi yöntemidir. Batın bölgesine açılan 1 cm boyutlarındaki bir kesi ile üzerinde kamera bulunan bir cihaz karın içine yerleştirilir. Bu cihaz yardımı ile elde edilen görüntüler, ekrana yansıtılarak görüntülenir. Cerrahi bir işlem yapılacağı zaman batın bölgesine açılan diğer milimetrik kesiler ile müdahale gerçekleştirilir.

  Kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopik cerrahi ile hastaların iyileşme süreci çok daha kısa olmaktadır. Yalnızca tanı için de uygulanabilen laparoskopi, karın ve pelvis içerisindeki organların detaylı olarak görüntülenmesini sağlar.

  Yazımızın devamında laparoskopi İstanbul hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul laparoskopi operasyonları hakkında tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Laparoskopi İstanbul Nedir?

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber tıbbi alanda da hem doktorların hem de hastaların konforunu arttıran birçok gelişme yaşanmıştır. Bu gelişmelerden bir tanesi olan laparoskopi hem tanı hem de tedavi için başvurulan bir işlemdir. Normal şartlar altında batın bölgesindeki iç doku ve organların gözle görülebilmesi için bu bölgeye büyük bir cerrahi kesi yapılması gerekir. Ancak laparoskopi esnasında kullanılan kameralı cihaz sayesinde ortalama 1 cm boyutunda bir kesi yapılması görüntü elde edilmesi için yeterli hâle gelmiştir.

  Laparoskopi esnasında kullanılan ve iç organlardan görüntü elde edilmesini sağlayan cihaz, laparoskop olarak adlandırılır. Laparoskop, ucunda yüksek çözünürlüğe sahip bir kamera bulunan ve üzerinde ışık bulunan, ince tüp benzeri bir cihazdır. Laparoskop ile elde edilen görüntüler, bir ekrana yansıtılarak görüntülenir.

  Tanısal Laparoskopi Nedir?

  Hastalarda karın ve pelvik alanda bulunan bir şikâyet söz konusu olduğunda, hastalık tanısının konulabilmesi için laparoskopiye başvurulabilir. Herhangi başka bir cerrahi müdahaleye başvurmadan sadece görüntüleme yapılması tanısal laparoskopi olarak adlandırılır. Tanısal laparoskopi esnasında iç doku ve organlardan doku örneği de alınabilir.

  Özellikle İnfertilite tanısında kısırlığa neden olan faktörün tespiti için laparoskopiye başvurmak gerekebilir. Laparoskop ile rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklar görüntülenerek olası sorunların tespit edilmesi mümkün olur.

  Jinekolojik Laparoskopi Nedir?

  Laparoskopi, jinekolojik birçok hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılabilir. Laparoskopinin pelvik bölgede yer alan kadın üreme sistemine dâhil organlarda gelişen hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılması jinekolojik laparoskopi olarak adlandırılır.

  Jinekolojik laparoskopi uygulanarak:

  • Uterus (rahim)
  • Overler (yumurtalıklar)
  • Fallop tüpleri incelenebilir.

  Laparoskopik cerrahiye başvurarak bu bölgelerde gelişen hastalıkların tedavi edilmesi de mümkün olur.

  Laparoskopik Cerrahi Nedir?

  Laparoskopik cerrahi, kapalı ameliyat olarak da bilinen bir yöntemdir. Laparoskop yardımı ile elde edilen görüntüler baz alınarak gerekli cerrahi müdahaleler yapılır. Bu müdahalelerin yapılabilmesi için batın bölgesine birkaç adet küçük kesi yapılır. Bu sayede kullanılacak olan cihazların karın içerisine yerleştirilmesi mümkün olur.

  Genellikle laparoskop için açılan kesinin yanı sıra 2 veya 3 adet daha kesi açılır. Bu sayede laparoskopik cerrahi için gerekli olan tüm aletler kullanılabilir. Açılan kesilerin boyutu yarım santim ile 2 cm arasında değişebilir.

  Laparoskopi İstanbul Nasıl Yapılır?

  Laparoskopi, steril ameliyathane ortamında ve hastalar anestezi altında iken gerçekleştirilir. Sedasyon verilerek hastaların uyku halinde tutulması sağlanır. Bu sayede batın bölgesine açılan kesiler ağrı veya acıya neden olmaz.

  Laparoskopi esnasında ilk olarak göbek deliği civarından 1 cm boyutunda bir kesi yapılır. Bu kesiye yerleştirilen laparoskop sayesinde karın içi ve pelvik bölgeden görüntü alınır. Alınan görüntüler, ekrana yansıtılarak hekim tarafından incelenebilir. Laparoskopik cerrahi uygulanacak ise gerekli olan aletlerin de karın içine yerleştirilebilmesi için 2 ya da 3 kesi daha açılır.

  Açılan kesilere laparoskopik port ismi verilir. Bu portlara trokar ismi verilen bir cihaz yerleştirilir. Bu sayede kullanılacak olan cerrahi aletlerin portlardan içeriye ve dışarıya kolayca alınabilmesi mümkün hale gelir.

  Portlar içerisinde ilerletilen laparoskop ve diğer cihazlar ile sorunun olduğu alan tespit edilir. Gerekli cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Tanısal laparoskopi uygulanıyor ise bölgeden parça alınarak patolojiye gönderilmesi de mümkündür.

  Laparoskopi (Kapalı Ameliyat)

  Laparoskopinin Avantajları Nelerdir?

  Laparoskopi hem hastalar hem de hekimler için konforu artıran bir yöntemdir. Görüntünün laparoskop ile elde edilmesi gözle görünenden daha büyük olmasını sağlar. Bu sayede dokular, çok daha detaylı olarak incelenebilir.

  Açık ameliyata göre çok daha küçük bir kesi boyutu olması ameliyat esnasındaki kanamayı da azaltır. Hastaların operasyondan sonraki iyileşme süreci de oldukça kısalır. Hastanede kalmaları gereken sürede de azalma olur.

  Ameliyat sonrasın kalacak olan dikiş izi hastalarda görsel açıdan estetik kaygılar oluşmasına neden olabilir. Laparoskopik ameliyat sonrasında kesi izi oldukça küçük bir alandadır. Bu da hastalardaki estetik kaygıları azaltır.

  Laparoskopi İstanbul Ne Kadar Sürer?

  Tanısal laparoskopi genellikle 30-60 dakika arasında bir süre gerektirir. Ancak cerrahi bir müdahalede bulunacak ise bu süre uzayabilmektedir. Tedavi amaçlı laparoskopi uygulanan hastalarda ameliyat süresi, gerçekleştirilecek işleme göre değişiklik gösterir.

  Laparoskopi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Myom, endometriozis, yumurtalık kisti veya kanser nedeniyle yapılan laparoskopik ameliyatlardan sadece birkaç saat sonra yürümek ve gıda tüketebilmek mümkündür. Laparoskopi yapılan gün veya bir gün sonra taburculuk mümkündür. Laparoskopide günlük hayata ve işe dönüş, açık ameliyata göre daha çabuk olmaktadır.

  İstanbul Laparoskopi Fiyatları

  Laparoskopi hem tanısal amaçlarla hem de tedavi için uygulanabilen bir yöntemdir. Pelvik bölgede yer alan kadın üreme sistemine dâhil organlarda gelişen birçok farklı hastalık için laparoskopik müdahaleye başvurulması mümkündür. Uygulanacak olan işlemler, laparoskopi ücretlerinin değişmesine neden olabilir. Laparoskopi İstanbul fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.


  Doktora Bağlan!